Strona główna/Aktualności/Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi

18 Marca 2022

14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Liczba Pi, najsłynniejsza liczba świata, która wyraża stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Przybliżona wartość liczby pi, to 3,14. Ten dzień, 14 marca, jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

Liczba pi nazywana jest liczbą Archimedesa, ludolfiną. Już w III wieku p.n.e Archimedes oszacował jej wartość z dokładnością do 0,002. Nazwa ludolfina powstała na pamiątkę niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.W tym dniu podczas lekcji matematyki uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć film wyjaśniający skąd wzięła się liczba Pi i czym ona jest. Mieli okazję podczas lekcji eksperymentować, mierzyć, liczyć oraz malować, kolorować jak rozwiązywać zagadki.

Dzień liczby Pi okazał się świetną okazją do zabawy, jak również nauki i zainteresowania uczniów matematyką.