Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/JAK MARNOWANIE ŻYWNOŚCI WPŁYWA NA ŚRODOWISKO (..)

JAK MARNOWANIE ŻYWNOŚCI WPŁYWA NA ŚRODOWISKO NATURALNE? Artykuł uczennicy Aleksandry Ślusarczyk z klasy 7b, który powstał w ramach projektu "1Planet4All"

14 Kwietnia 2021

Marnowanie żywności to ogromny problem dla ludzkości na całym świecie. Pewnie myślisz sobie teraz: co to ma ze mną wspólnego? Sęk w tym, że bardzo dużo! Ludzie od lat marnują jedzenie, nie myślą o konsekwencjach. Wielka szkoda, bo problem ten dotyczy naszej planety, o którą musimy przecież szczególnie dbać. Dlaczego? Bo daje nam życie !!!

W tym tekście postaram się krótko wyjaśnić, jak marnowanie żywności wpływa na środowisko naturalne, a przede wszystkim jak ograniczyć marnowanie żywności.

Jak pewnie wiesz, aby wyprodukować, na przykład, biały serek - tak, ten właśnie serek, który prawdopodobnie jesz na śniadanie - zużywane są woda, energia i co ważne, ludzka praca. Tak więc, biorąc pod uwagę dbanie o nasze środowisko,  kiedy marnujesz ten serek, marnujesz między innymi wodę, dzięki której powstał. Hmmm, no właśnie, woda…
Jest  bardzo potrzebna, ale teraz nie o tym .

Świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że z odpadkami trzeba coś zrobić.
Ty po prostu wyrzucasz je do śmieci. Czy aby słusznie? Chcę tu przypomnieć, że jeśli konieczne jest wyrzucenie żywności, są do tego specjalne pojemniki przy śmietniku (BIO). Najlepiej, gdy wyrzucamy jak najmniej. Pozbywając się niepotrzebnej żywności, zawsze musimy pamiętać, że: Wyrzucając produkty spożywcze marnujemy energię i wodę potrzebną do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności, a także produkujemy więcej odpadów. 

Zatem, jak ograniczyć marnowanie żywności?

Na przykład, wybierając się do sklepu, zawsze przemyśl dokładnie swoją listę zakupów i kupuj tylko te artykuły, których  potrzebujesz. W lodówce produkty z krótsza datą przydatności do spożycia, umieszczaj zawsze w widocznym miejscu na półce. Na pewno dobrze to wpłynie na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Ale o tym następnym razem…CDN…

                                                                    Aleksandra Ślusarczyk 7b


BIBLIOGRAFIA
http://ekolebork.pl/aktualnosci/dlaczego-marnowanie-zywnosci-ma-negatywny-wplyw-na-srodowisko/

do góry