Święto Drzewa

28 Października 2020

Z okazji Święta Drzewa wychowawcy klas otrzymali materiały do wykorzystania na godzinach wychowawczych. Zawierają informacje o jakże niesamowitej roli drzew, jaką rolę odgrywają w życiu człowieka i musimy pamiętać ŻE PRZYRODA BEZ CZŁOWIEKA SOBIE PORADZI, ALE CZŁOWIEK BEZ PRZYRODY NIE/.

Ponadto prezentacja multimedialna uświadamia wszystkich, że DRZEWO JEST ŹRÓDŁEM ŻYCIA.

W załączonym linku pokazuję jak WYGLĄDAŁOBY ŻYCIE NA ZIEMI BEZ DRZEW.

Uczniowie wykonali szereg prac na temat: ,,Co drzewa chcą nam powiedzieć?”

Wychowawcy  otrzymali kilka cennych informacji,  uwag i ciekawostek , które mogą zaprezentować swoim uczniom.

Co nam dają drzewa?

Są piękne, oczyszczają powietrze, chronią przed słońcem,

dają materiały budowlane i smaczne owoce.

Powodów, dla których warto chronić drzewa jest zdecydowanie więcej

- o czym należy pamiętać??

"Co minutę znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski, a drzewo chronić warto, bo odgrywaj one ważną rolę w światowym ekosystemie."

Dlaczego drzewa są ważne?

Drzewa odgrywają znaczącą rolę dla życia na Ziemi. Jako największe rośliny i dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi.

Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.

CIEKAWOSTKI:

- Drzewa produkują też największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych, które są pokarmem dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał.

- Kolejną rolą, jaką spełniają drzewa jest regulacja klimatu

-  Stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się   zanieczyszczeń w powietrzu.

- Drzewa służą też jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne, a także przeciwpowodziowe

- Dodatkowo dzięki drzewom mamy papier - który powstaje z drewna, czasem z makulatury. Producenci papieru wykorzystują aż połowę drewna, którym handluje się na świecie. Niestety mimo postępu technologicznego zużycie papieru ciągle rośnie - dlatego aby chronić drzewa należy papier oszczędzać.

Dbając o lasy chronimy ważne zasoby naszej planety.

Opowieść o drzewach

Drzewa to nie tylko „fabryka” produkująca drewno, owoce i tlen. To nie tylko obiekt badań i zainteresowań leśników, sadowników, ekologów, dendrologów, historyków i artystów. Drzewa to przede wszystkim żywe organizmy, które były na Ziemi znacznie wcześniej niż my i doskonale pamiętają warunki, w których kiedyś przyszło im żyć. Są dla nas ważnym źródłem informacji.

Każde drzewo to mały ekosystem, w którym odbywają się tysiące procesów  istotnych dla funkcjonowania biosfery.

Pod wieloma względami drzewa są podobne do nas. Mają własne rodziny lasów i choć nie mogą mówić potrafią okazywać swoje uczucia - takie jak np. niezadowolenie z warunków życia. Jednak w przeciwieństwie do nas nigdy nie wyrządzają szkody środowisku, w którym żyją i którego, dokładnie tak jak my, potrzebują. Powinniśmy starać się je zrozumieć, słuchać i rozpoznawać sygnały, które nam wysyłają.

Różnorodność biologiczna oznacza życie na Ziemi, które znajduje się pod coraz silniejszą presją tylko jednego gatunku - ludzi. Fragmentacja naturalnych siedlisk, zanieczyszczenia, ekspansja miast i dróg na tereny niegdyś zielone oraz postępujące zmiany klimatu powodują, że różnorodność biologiczna jest coraz poważniej zagrożona. Najwyższy czas, by drzewa stały się źródłem naszej inspiracji jak żyć i gospodarować zasobami w zgodzie z przyrodą. Drzewa z racji swojej długowieczności niosą przesłanie dla przyszłości.

Co powiedziałyby drzewa, gdyby mogły mówić?

Mogą  tutaj uczniowie wypowiadać się lub ukierunkować ich proponując dyskusję i poniższy zestaw pytań:

• W czym podobni są do siebie ludzie i drzewa ?
  • Dlaczego drzewa są ważne dla człowieka, innych żywych organizmów i dla Ziemi?
  • W jaki sposób człowiek i drzewo korzystają z zasobów naturalnych ?
  • Co cenisz najbardziej w drzewach ?
  • Czy znasz jakieś piosenki, wiersze lub legendy o drzewach?
  • W jaki sposób drzewo wyraża „zadowolenie” lub „niezadowolenie” ze swoich warunków życia ?
  • Czy choroby, które mają drzewa są związane z działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi ?
  • Czy możemy nauczyć się czegoś od drzew ?
  • Jaka byłaby Twoja rola w historii, którą przed chwilą czytaliśmy?

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz