Strona główna/Aktualności/Konkurs „Zdolny Ślązak” 2021/2022

Konkurs „Zdolny Ślązak” 2021/2022

4 Listopada 2021

Od 18 do 22.10 odbywało się w naszej szkole łącznie  9 konkursów  w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.  Organizatorem konkursu jest Dolnośląski Kurator Oświaty i Samorząd Województwa Dolnośląskiego, natomiast realizatorem- Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Jest to najbardziej prestiżowy konkurs wojewódzki, adresowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z terenu Dolnego Śląska. Jego celem jest wspieranie uzdolnień uczniów.

Formułę przedmiotową konkurs przyjął od roku 2019, obejmując wtedy dziewięć przedmiotów i przyjmując nazwę Zdolny Ślązak.

W etapie szkolnym w roku bieżącym  wzięło udział 100 osób. Niektórzy startowali w kilku przedmiotach. W 4 konkursach - 7 osób, w 5 konkursach- 1 osoba, w 6 konkursach - 2 osoby, a jedna osoba brała udział nawet  w siedmiu konkursach. Byli też tacy, którzy wzięli udział w dwóch lub trzech.  Stąd w  dziewięciu konkursach 100  uczniów wzięło udział 175 razy. Język polski 23 osoby, historia 12 osób, język angielski 64 osoby, język niemiecki 5 osób, matematyka 36 osób, fizyka 7 osób, chemia 4 osoby, biologia 23 osoby, geografia 12 osób.

Rolę koordynatorów z poszczególnych konkursów pełnili następujący nauczyciele:

j.polski:  Iwona Nowicka, historia: Marta Babicz, j.angielski:  E. Omiecina,j.niemiecki: A. Grygorcewicz, matematyka: M. Olszewska,fizyka: Paulina Szopiany, biologia: Ewelina Ptak, chemia: Kamilla Adamska- Kasprzyszak, geografia: Martyna Wójcik.

Do etapu powiatowego kwalifikuje się co najmniej 4% uczestników etapu szkolnego przy liczebności powyżej 10 tysięcy  w danym  powiecie. Bardzo miło jest nam poinformować, że do etapu powiatowego z naszej szkoły zakwalifikowali się: Arsonowa Arina: j.niemiecki,  Berłowski Jan: j.angielski, geografia, fizyka, Jach Maja: j.angielski,  Jurek Zuzanna: j.polski, matematyka, Hanna Kasprzyszak: chemia,  Krajewski Wiktor: fizyka,  Kurcz Anna: biologia, Makarowski Jakub: biologia,  Nyga Milena: j.angielski, Pabjan Zuzanna: chemia, Piasecka Oliwia: j.angielski, Syta Antonina: chemia, geografia, Vasylyuk Illia: j.angielski, Wesołowski Piotr: fizyka, Wilczyński Szymon: historia, Wojtasińska Martyna: j.angielski.

Etap powiatowy „Zdolnego Ślązaka” jest dużym wyróżnieniem i wyzwaniem dla tych uczniów. Jest o co walczyć.

Laureaci mogą otrzymać najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych, z których otrzymali tytuł laureata, mają prawo do zwolnienia  z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty i przyjęcia w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

Finaliści konkursów przedmiotowych natomiast otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Dziękujemy wszystkim za udział. Uczniom , którzy osiągnęli najwyższe wyniki gratulujemy i trzymamy kciuki, życząc kwalifikacji do kolejnych etapów.