Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Narodowe Forum Muzyki i Muzeum Pana Tadeusza

Narodowe Forum Muzyki i Muzeum Pana Tadeusza

29 Kwietnia 2024

W dniu 25 kwietnia uczniowie klas 7a i 7d wyruszyli na niezwykłą podróż do Wrocławia, pełną emocji, odkryć i inspirujących doświadczeń. Głównym punktem programu był Koncert Edukacyjny dla młodzieży, który odbył się w Narodowym Forum Muzyki. Tematem przewodnim tego wydarzenia była  miłość. Bogaty repertuar, kreatywne podejście animatorów muzycznych oraz szeroki zakres tematyki pozwoliły uczestnikom doświadczyć wielu estetycznych przeżyć wynikających z obcowania z muzyką na żywo.

    Po wizycie w Narodowym Forum Muzyki, uczniowie udali się do Muzeum Pana Tadeusza, gdzie czekały na nich dwie lekcje muzealne. Pierwsza z nich, "Zobaczyć Soplicowo... Opowieść o Polsce szlacheckiej", przeniosła uczniów w świat utworu Adama Mickiewicza. Głównym celem zajęć było ułatwienie zrozumienia współczesnym czytelnikom lektury "Pana Tadeusza". Poprzez krótkie fragmenty tekstu, ilustrowane muzealnymi eksponatami oraz ciekawe zadania, uczniowie ożywili
w swojej wyobraźni świat szlacheckiego dworu opisanego w poemacie.

    Drugą lekcją była podróż w czasie do czasów II wojny światowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas zajęć "Nie będziemy bierni. Polskie Państwo Podziemne" uczniowie poznali tajne struktury i działalność podziemnej polskiej państwowości. Przez pryzmat biografii dwóch bohaterów wystawy, Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, uczniowie poznali sensacyjne przygody żołnierzy oraz złożone kontakty z rządem emigracyjnym w Londynie. Dodatkowo, podczas zajęć, uczestnicy mieli okazję zobaczyć unikalne dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego oraz wziąć udział w pasjonującej zabawie opartej na zasadach escape roomu.

    Wycieczka do Wrocławia nie tylko dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń artystycznych i historycznych, ale również otworzyła przed nimi nowe perspektywy oraz zainspirowała do dalszego poznawania świata sztuki i historii. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i organizatorów, uczniowie mogli doświadczyć edukacji poza murami szkoły w sposób interaktywny i pełen pasji.

 

 

do góry