Nasz patron
Janusz Korczak
Naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit. Urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie. Niepewność co do roku urodzenia Korczak tłumaczył zaniedbaniem ze strony ojca formalności metrykalnych. Ojciec, Józef Goldszmit, był znanym warszawskim adwokatem. Matka, Cecylia z Gębickich, pochodziła z rodziny częściowo spolonizowanej. Korczak miał starszą siostrę- Annę. Grono rodzinne dopełniała jego babcia, Henryka- Emilia Gębicka, która była jedną z pierwszych powiernic małego Henryka. Kiedy miał osiem lat, zaczął uczęszczać do szkoły początkowej Augustyna Szmurły, gdzie panowała surowa dyscyplina i kary cielesne, które na tyle wstrząsnęły chłopcem, że rodzice musieli zabrać go z placówki. Od tej pory samodzielnie musiał się przygotować do egzaminów gimnazjalnych, których zdanie zapewniło mu miejsce w Gimnazjum Praskim. Była to szkoła, w której nauczano w języku rosyjskim (Warszawa znajdowała się wtedy w zaborze rosyjskim). Henryk nie przepadał za swoją szkołą, miał średnie wyniki w nauce, jednak jego największą pasją była literatura. Wolny czas spędzał czytając i samemu pisząc pierwsze utwory literackie. W 1996 roku zmarł Józef Goldszmit, co bardzo zmieniło życie jego syna. Henryk musiał udzielać korepetycji, aby wspomóc finanse rodziny. Dwa lata później zdał maturę i zapisał się na studia na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jednak prawdziwą atmosferę naukową poczuł wstępując w szeregi tajnego Uniwersytetu Latającego. Jako młody człowiek podjął współpracę z Towarzystwem Kolonii Letnich i z Warszawskim Towarzystwem Higienicznym oraz rozpoczął pracę jako nauczyciel w pensji Stefanii Sempołowskiej, przez wiele lat był też wychowawcą kolonijnym.
W 1905 roku jako młody lekarz podjął pracę w warszawskim Szpitalu dla Dzieci na ulicy Śliskiej, jednak bardzo szybko został powołany jako lekarz na front wojny rosyjsko- japońskiej (od 1905 do 1906).
W latach od 1907 do 1911 odbył podróże do Berlina, Paryża i Londynu w celu poszerzenia wiedzy medycznej z zakresu pediatrii oraz pedagogiki specjalnej. Właśnie wtedy postanowił, że poświęci swoje życie pracy z dziećmi i nie założy własnej rodziny. Intensywnie pracował w szpitalu, gdzie nie tylko leczył dzieci, ale też je wychowywał, uczył i pisał dla nich książki.
W 1912 roku Korczak rozpoczął pracę jako dyrektor Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej 92 w Warszawie, gdzie wraz ze Stefanią Wilczyńską opiekował się 85 sierotami. Opuścił swoje stanowisko na czas I wojny światowej, w czasie której pracował jako lekarz na froncie wschodnim. W czasie wojny bolszewickiej pracował w szpitalu epidemicznym w Łodzi, potem w Warszawie. W latach dwudziestych nawiązał współpracę z licznymi instytucjami kształcenia nauczycieli i wychowawców, w których prowadził działalność wykładową. W 1926 roku zainicjował wydawanie czasopisma dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Mały Przegląd”. Od 1935 roku nagrywał audycje dla dzieci w Polskim Radiu, gdzie występował pod pseudonimem Stary Doktor. Współpracował również z czasopismami wydawanymi w języku hebrajskim i jidysz, gdzie publikował swoją twórczość dla dzieci.
Gdy wybuchła druga wojna światowa, Korczak nie był stałym mieszkańcem Domu Sierot, gdyż w 1932 roku zamieszkał ze swoją siostrą Anną. Od września 1939 roku dzień i noc z innymi wychowawcami dyżurował jednak w placówce i wszelkimi dostępnymi możliwościami starał się zaspokoić potrzeby swoich podopiecznych. W 1940 roku Dom Sierot został przeniesiony do warszawskiego getta, a sam Korczak trafił na miesiąc do aresztu za brak opaski z gwiazdą Dawida, którą według niemieckiego prawa mieli nosić wszyscy Żydzi. Wysiłek Korczaka skupiał się na przetrwaniu i zapewnieniu funkcjonowania Domu Sierot. Starał się, aby dzieci nie odczuwały coraz bardziej pogarszającej się sytuacji, organizował dla nich tajne nauczanie, inscenizacje.
W połowie 1942 roku Dom Sierot został przeznaczony do likwidacji w ramach akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. 6 sierpnia 1942 roku Janusz Korczak, wszyscy pracownicy oraz dwustu wychowanków zostało wyprowadzonych na Umschlagplatz i wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. Janusz Korczak do ostatnich chwil towarzyszył swoim wychowankom, choć jak twierdzi Władysław Szpilman, który był świadkiem przemarszu dzieci i Korczaka na plac, Doktor miał szansę się uratować. Okoliczności jego śmierci nie są do końca znane, prawdopodobnie z powodu złego stanu zdrowia zmarł on jeszcze w transporcie do Treblinki.
Dzieła Janusza Korczaka
Janusz Korczak pisał powieści, dramaty, opowiadania, prace popularyzujące wiedze pedagogiczną.
- „Którędy”, 1898 r.
- „Dzieci ulicy”, 1901 r.
- „Koszałki opałki”, 1905 r.
- „Dziecko salonu”, 1906 r.
- „Mośki, Joski, Srule”, 1909 r.
- „Józki, Jaśki, Franki”, 1910 r.
- „Sława”, 1912 r.
- „Bobo”, 1913 r.
- „Momenty wychowawcze”,1919 r.
- „Jak kochać dzieci”,1920-1921.
- „Sam na sam z Bogiem. Modlitwy ludzi, którzy się nie modlą”, 1921 r.
- „Król Maciuś Pierwszy”, 1922 r.
- „Król Maciuś na wyspie bezludnej”, 1923 r.
- „Bankructwo małego Dżeka”, 1924 r.
- „Kiedy znów będę mały”, 1925 r.
- „Bezwstydnie krótkie”, 1926 r.
- „Prawo dziecka do szacunku”, 1928 r.
- „Prawidła życia. Pedagogika dla młodzieży i dorosłych”, 1929r.
- „Senat szaleńców”, 1931 r.
- „Kajtuś czarodziej”, 1934 r.
- „Uparty chłopiec” 1938 r.
- „Ludzie są dobrzy”, 1938 r
- „Trzy wyprawy Herszka”, 1939 r.
- „Pedagogika żartobliwa”, 1939 r.
- „Pamiętnik”, 1942 r.