Fundusze Europejskie
Strona główna/O szkole/Wspieranie uzdolnień/Dolnośląska Sieć Szkół

Dolnośląska Sieć Szkół

Przedłużenie certyfikatu Szkoły Wspierającej Uzdolnienie na kolejne 5 lat.

Dnia 14 grudnia 2023r odbyła się we Wrocławiu Dolnośląska Konferencja Wspierania Uzdolnień, połączona z wręczeniem Certyfikatu Szkół Wspierających Uzdolnienia. Certyfikat odebrała wicedyrektor naszej szkoły p. M. Rybska-Korzępa wraz ze szkolnym liderem zespołu wspierania uzdolnień M.Olszewską z rąk przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W trakcie konferencji uczestniczyliśmy w szkoleniach na temat: 

  • Roli twórczości i komunikacji we wsparciu dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, 
  • Tutoringu rówieśniczego w edukacji włączającej,
  • Profilaktyki nieadekwatnych osiągnięć szkolnych ucznia uzdolnionego

Na końcu konferencji prezentowały się wszystkie szkoły otrzymujące oraz przedłużające Certyfikat Szkół Wspierających Uzdolnienia.

 

Przedłużyliśmy Certyfikat Szkoły Wspierającej Uzdolnienia - 07/12/2018

Pozytywna ocena wnioskuo nadanie szkole Certyfikatu Szkoły Wspierającej Uzdolnienia - przedłużenie na kolejnych pięć lat.
7 grudnia 2018 roku  w siedzibie DODN we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa  konferencja  „Różne wymiary sukcesu ucznia zdolnego”, której uczestnikami byli przedstawiciele szkół należących do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. Swoimi doświadczeniami na temat rozwoju uczniów zdolnych podzielili się podczas swoich wystąpień zagraniczni partnerzy DODN ,z  Gruzji, z Białorusi oraz Ukrainy. Wśród nich obecna była Minister Edukacji, Sportu i Kultury Autonomicznej Republiki Adżarii z Gruzji. Uczestnicy mogli wysłuchać również ciekawego wykładu na temat eseju tutorskiego, jako formy prezentacji potencjału twórczego ucznia zdolnego, który wygłosił profesor Leszek Pułka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konferencję uświetnił piękny występ muzyczny uzdolnionej młodzieży ze szkół wrocławskich. Podczas konferencji wręczono  certyfikaty szkołom ubiegającym się ponownie o przynależność do Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. Wśród sześciu szkół była również Szóstka.
Pani  Wanda Gołębiowska, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pan Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty oraz pani  Mariola Kolan, zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Kształcenia Podstawowego i Specjalnego przekazali certyfikat Wicedyrektor Szkoły Pani Urszuli Kubiszyn, która występowała w imieniu Dyrektor Szkoły Pani Jadwigi Wieczorek.
Uzyskanie certyfikatu poprzedziło sprawozdanie  i ewaluacja z pięcioletnich działań szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań i wspierania uzdolnień uczniów oraz dołączenie uaktualnionego szkolnego programu rozwijania zainteresowań i wspierania uzdolnień, które odnosiły się do obowiązujących standardów i zawierały opis efektów realizowanych działań.
Należy podkreślić, że w minionym okresie oprócz działań, które kontynuowaliśmy, pojawiło się wiele nowych programów, projektów zwiększających szanse edukacyjne naszych uczniów. Coraz częściej wykorzystujemy technologię IT oraz nowe metody pracy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie naszych nauczycieli, ich kreatywność w poszukiwaniu stale innowacyjnych ciekawych rozwiązań edukacyjno-wychowawczych. Nie zapominamy również  o kształtowaniu postaw prospołecznych, co jest związane z istnieniem klas integracyjnych. Również w tym obszarze poszerzamy ciągle  zakres naszych działań.
Staramy się  doceniać sukcesy i osiągnięcia naszych uczniów oraz promować ich w środowisku, kierując się słowami naszego Patrona, Janusza Korczaka „Pokaż dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim naszym nauczycielom, pedagogom, pracownikom szkoły ,rodzicom i instytucjom za współpracę oraz Dyrekcji za wsparcie i pomoc.
Zespół do wspierania uzdolnień i zainteresowań :
Lider M. Olszewska

Członkowie: J. Kajmowicz, B. Rojek, U. Pelikan, M. Kamińska, A. Kowalczyk.

 

 

 

W grudniu 2013r. szkoła nasza dołączyła do zaszczytnego grona szkół należących do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia.

Zespół koordynujący działania w obszarze uzdolnień pracuje w składzie:

  • lider - Małgorzata Olszewska
  • członek - Joanna Kajmowicz
  • członek - Urszula Pelikan
  • członek - Agnieszka Kowalczyk
  • członek - Maria Kamińska
  • członek - Barbara Rojek

Od lat pracujemy systemowo. Wszyscy nauczyciele podejmują działania zmierzające do rozpoznawania i diagnozowania zainteresowań oraz uzdolnień wszystkich uczniów.

Każdy uczeń traktowany jest podmiotowo, ma założoną kartę obserwacji, w której odnotowujemy aktywności ucznia. Rozpoznajemy uzdolnienia przy współpracy rodziców. Badamy u dzieci style uczenia, dominację półkul mózgowych, przeprowadzamy kwestionariusz inteligencji, poczucie jego wartości (samoocenę). Ponadto nauczyciele podejmują coraz nowe inicjatywy, aktywizujące dzieci, angażujące je do działania.

Od kilku lat organizujemy imprezę „Mam talent”, podczas której wszystkie dzieci mają możliwość zaprezentowania swoich zainteresowań i uzdolnień. Ci którzy są mniej odważni, eksponują wytwory swojej pracy, zbiory kolekcjonerskie czy chwalą się sukcesami na wystawie szkolnej.

Inicjatywą godną uwagi jest „Noc przyrodników” oraz nasze uczestnictwo w różnych projektach i programach. Największe sukcesy odnosimy od paru lat w Dolnośląskim Konkursie Bezpieczeństwa pod nazwą „Uczę się bezpiecznie żyć”.

W roku szkolnym 2013/2014 uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej akcji „Ćwiczyć każdy może” zorganizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.

W naszej szkole obowiązuje następująca definicja ucznia zdolnego.

Dziecko zdolne to takie, które posiada pewne predyspozycje intelektualne, artystyczne, społeczne, motoryczne czy organizacyjne. Posiada także możliwość wykonania stawianych przed nim zadań, a dzięki odpowiednim zabiegom pedagogicznym, jak też właściwej motywacji, ma szanse ujawnić i rozwinąć swoje zainteresowania oraz pasje.

Harmonogram działań zespołu

  • Diagnoza potrzeb i oczekiwań, wobec organizowanych w szkole zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, skierowana do dzieci i rodziców - sporządzenie ankiet zbiorczych
  • Przekazywanie informacji, dotyczących aktualnie prowadzonych kółek i zajęć poszerzających zainteresowania uczniów, poprzez wywieszanie ofert na tablicy szkolnej
  • Zorganizowanie XIII edycji konkursu interdyscyplinarnego „Zdolny Ślązaczek” dla uczniów kl.4-6
  • Zorganizowanie imprezy „ Mam talent” - prezentacja zainteresowań i talentów dzieci w kategorii klas 1-3 oraz klas 4-6
  • Przygotowanie galerii zdjęć z imprezy „Mam talent” na tablicy szkolnej
  • Prowadzenie zestawienia laureatów konkursów na wszystkich etapach, w formie tabelki
  • Eksponowanie na tablicy szkolnej nazwisk uczniów wyróżnionych w konkursach
  • Przeprowadzenie identyfikacji uzdolnień w klasach pierwszych i czwartych oraz wykorzystanie opracowanych przez zespół narzędzi badawczych według zaproponowanego harmonogramu
  • Współorganizowanie Gali Szóstki - promowanie uczniów uzdolnionych

 

 

do góry